رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات کشور از ثبت جهانی دریاچه گهر لرستان در آینده خبر داد.

 

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از لرستان، علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات کشور گفت: ثبت جهانی دریاچه گهر لرستان با توجه به وجود جاذبه‌های طبیعی و گردشگری این منطقه در حال پیگیری است.

 او افزود: با توجه به جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، گردشگری و پدیده‌های منحصر به فرد زمین‌شناسی در لرستان، امیدواریم ثبت جهانی را در این استان با دریاچه گهر شروع کنیم.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات کشور تصریح کرد: بعد از تجربه ثبت جهانی ژئو پارک جزیره قشم، فعالیت‌هایی آغاز شده است تا در تمامی مناطق ایران که این ظرفیت وجود دارد اقدام مشابهی صورت گیرد که در این راستا بیش از ۳۰ منطقه در کشور شناسایی شده است.

شهیدی اضافه کرد: همچنین سازمان زمین شناسی در خصوص با بحث ژئوپارک ها، فعالیت‌های خیلی خوبی را در سطح ملی انجام داده است.

او با اشاره به اینکه سازمان زمین شناسی بحث شناسایی و پی جویی را انجام می‌دهد گفت: اکتشافات سیستماتیک از سال ۱۴۰۰ در کشور و لرستان که ظرفیت‌های بالایی دارد آغاز خواهد شد.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات کشور  بیان کرد: لرستان در منطقه خاصی از زمین شناسی قرار گرفته و همواره تحت تاثیرات مخاطرات خاصی است که می‌توان به جاری شدن سیل در سال گذشته، زلزله، فرو نشست و گرد و غبار اشاره کرد که مطالعات ملی آن توسط سازمان زمین شناسی انجام می‌شود.

دریاچه گَهَر یک دریاچه کوهستانی است که در جنوب شرقی دورود و منطقه حفاظت شده اشترانکوه لرستان با ارتفاع ۲ هزار و ۳۵۰ متر از سطح دریا قرار گرفته‌است.

این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروف است به سبب نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده‌است و سالانه حدود ۷۰ هزار گردشگر از این منطقه بازدید می‌کنند.

انتهای پیام/ر